Косматко и магията на светлината
Една вечер в джунглата слънцето бавно залязваше, а Косматко седеше в къщичката си и гледаше как става все по-тъмно. Той опипваше наоколо и се опитваше да намери любимата си книжка, но нищо не виждаше.
– Мамо, защо става толкова тъмно? – попита Косматко.
– Защото слънцето си ляга, а когато то изчезне, идва нощта, – обясни мама. – Но не се притеснявай, ще запалим лампата!
Мама маймуна щракна малко превключвателче и изведнъж лампата блесна с мека, топла светлина.
– Уау! Как го направи, мамо? Това е магия! – извика Косматко.
Мама се усмихна:
– Не е магия, Косматко. Това се нарича електричество. И знаеш ли какво? Ще ти разкажа историята за това кой го е „открил“, за да имаме светлина дори през нощта.
Мама започна разказа си:
– Много, много отдавна хората не са имали лампи и електричество. Когато ставало тъмно, те използвали огън и свещи, за да виждат в нощта.
– Значи нямали копче за лампа? – учуди се Косматко.
– Точно така, – кимна мама. – Но учените, които наблюдавали света, започнали да разбират, че навсякъде около нас има електричество. Това е нещо като невидима сила, която може да създава светлина, топлина и дори да кара машините да работят.
– Един от хората, които много помогнали да разберем електричеството, бил Томас Едисон. Той е изобретил нещо много важно – електрическата крушка.
– А какво е електрическа крушка? – попита Косматко.
– Това е малка стъклена лампа с тънка жичка вътре, която свети, когато през нея мине електричество. Благодарение на Едисон и други учени, днес можем да имаме светлина вкъщи дори когато слънцето залезе.
– Значи, ако не беше той, щяхме да седим на тъмно? – учуди се Косматко.
– Точно така! Но не само Едисон. Други учени като Майкъл Фарадей и Никола Тесла също допринесли много за електричеството.
– Уау, колко умни са били тези хора! – каза Косматко с възхищение.
– А как електричеството идва до лампите вкъщи? – продължи да пита любопитният Косматко.
– Много големи електроцентрали произвеждат електричество и го изпращат по дълги жици и стълбове, наречени електропроводи. Така то достига до всеки дом и помага на лампите, телевизорите и всички машини да работят.
– Значи електричеството пътува по жици като река? – каза Косматко, опитвайки се да си представи.
– Точно така! – засмя се мама.
Тази вечер, преди да заспи, Косматко запали малката си лампа до леглото и каза:
– Мамо, вече знам, че електричеството не е магия, а нещо много важно. Благодарение на учените като Томас Едисон можем да имаме светлина и да не се страхуваме от тъмното.
Мама се усмихна и прошепна:
– Да, Косматко. А най-хубавото е, че когато се учим и наблюдаваме света, и ние можем да измислим велики неща един ден.
Косматко се сгуши в леглото си, загаси лампата и си представи как и той един ден ще стане откривател, който ще помага на всички в джунглата.